TruSens Z-1000 Small Air Purifiers
SKU: TNSZ1000AP
$105.66
Additional information
| Categories | Air & Odor Control, Air Purifiers |
|---|---|
| Weight | 11 lbs |
| Dimensions | 21.18 × 10.94 × 10.75 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | TruSens |
| Product Type | Air Purifier |
| Product Color | White |
| Form Factor | Portable |
| Height | 17" |
| Width | 7" |
| Depth | 7" |
| Weight (Approximate) | 7.72 lb |
| Color Family | White |
General Information
| Manufacturer | ACCO Brands Corporation |
| Manufacturer Part Number | Z1000AP |
| Manufacturer Website Address | http://www.acco.com |
| Brand Name | TruSens |
| Product Model | Z-1000 |
| Product Name | Z-1000 Small Air Purifiers |
| Marketing Information | The TruSens Small Air Purifier improves air quality in your personal space with 360-degree, DuPont HEPA filtration combined with the power of ultraviolet light. The filter helps capture airborne viruses, allergens and certain VOC gases from all directions. The UV-C light kills germs and bacteria trapped in the filter. PureDirect technology uses two airflow streams to distribute air more comfortably. Bi-directional airflow delivers purified air more effectively throughout a room, and in some cases, has proven to be up to 24 percent more efficient than traditional air purifiers with vertical airflow. Touch-control display is not only easy to use, but it's also easy to keep clean as well. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Type | Retail |
| Product Condition | New |
| Product Type | Air Purifier |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Form Factor | Portable |
| Height | 17" |
| Width | 7" |
| Depth | 7" |
| Weight (Approximate) | 7.72 lb |
Miscellaneous
| Application/Usage |
|
















