Red Ink – 0.34 fl oz – Red – 1 Each
- For use Xstamper pre-inked stamps
- Works with VX (C-Series) Stamps
- Also compatible with Pre-inked VersaDater Stamps
- Twist cap for leakage protection
$15.19
Red Ink – 0.34 fl oz – Red – 1 Each
| Categories | Stamp Ink & Refills, Stamps & Stamp Pads |
|---|---|
| Weight | 0.03 lbs |
| Dimensions | 2.6 × 1.2 × 1 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | Xstamper |
| Product Type | Stamp Ink Refill |
| Product Color | Red |
| Country of Origin | United States |
| Color Family | Red |
| Manufacturer | Shachihata, Inc |
| Manufacturer Part Number | 22111 |
| Manufacturer Website Address | http://www.shachihata.co.jp/english/ |
| Brand Name | Xstamper |
| Product Model | 22111 |
| Product Name | 10 ml Bottle Refill Inks |
| Marketing Information | Maintain optimal performance of your Xstamper and XstamperVX products with this oil-based refill ink. It uniformly re-inks the Xstamper Title, Jumbo, Specialty, N-Series Custom, C-Series Custom, VersaDaters and SlideDater stamps. Each bottle has a twist cap that stops ink from leaking. For best results, re-ink your stamp pad overnight to allow the ink to fully absorb into the stamp pad. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Stamp Ink Refill |
| Ink Color | Red |
| Ink Volume | 0.34 fl oz |
| Color Family | Red |
| Product Color | Red |
| Compatibility |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |