Rectangular – Baltic – 1 Each
- Fits Jonti-Craft Young Time Sensory Table (not included)
- Keeps toys and water contained
- Built-in stops on the lid bottom keep it on the table
- Made of durable plastic
$158.24
Rectangular – Baltic – 1 Each
| Categories | Activity Tables, Educational Furniture |
|---|---|
| Weight | 16 lbs |
| Dimensions | 37.99 × 24.8 × 2.56 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | young Time |
| Product Type | Table Lid |
| Features | Eco-friendly, Rounded Corner, UV Resistant |
| Color Family | Other |
| Product Color | Baltic |
| Height | 1" |
| Width | 36" |
| Depth | 23" |
| Weight (Approximate) | 16 lb |
| Country of Origin | United States |
| Manufacturer | Jonti-Craft, Inc |
| Manufacturer Part Number | 7111YT |
| Manufacturer Website Address | http://www.jonti-craft.com |
| Brand Name | young Time |
| Product Name | Sensory Table Lid |
| Marketing Information | Keep toys contained in your Young Time Sensory Table with this Sensory Table Lid. It fits perfectly on top sensory table and stops on bottom of lid to keep it from sliding off table. Sensory Table is not included. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Table Lid |
| Shape | Rectangular |
| Application/Usage | Table |
| Features |
|
| Color Family | Other |
| Product Color | Baltic |
| Height | 1" |
| Width | 36" |
| Depth | 23" |
| Weight (Approximate) | 16 lb |
| Certifications & Standards | Greenguard Certified |
| Recycled | No |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |