Canon MAXIFY GX5020 Desktop Wireless Inkjet Printer – Color
SKU: CNMGX5020
$499.99
Additional information
| Categories | Printers & Multifunction Machines, Printers, Scanners & Supplies |
|---|---|
| Weight | 26.1 lbs |
| Dimensions | 22.1 × 18.9 × 12.8 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | Canon |
| Product Type | Inkjet Printer |
| Form Factor | Desktop |
| Product Color | White |
| Height | 9.4" |
| Width | 16.4" |
| Depth | 15.8" |
| Weight (Approximate) | 19.8 lb |
| Country of Origin | Vietnam |
| Color Family | White |
General Information
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Manufacturer Part Number | GX5020 |
| Manufacturer Website Address | http://www.usa.canon.com |
| Brand Name | Canon |
| Product Line | MAXIFY |
| Product Model | GX5020 |
| Product Name | MAXIFY GX5020 Wireless Small Office Printer |
| Marketing Information | With high versatility and dependability, the MAXIFY GX5020 Wireless Small Office Printer is built for business at the office or at home. Choose from a built-in Ethernet connect for Wired Lan Support, Hi-Speed USB, mobile printing and Easy Wi-Fi setup with Wireless Connect (without need for a computer). Maximize productivity and minimize costs with a single set of high-yield inks that are easy to refill using keyed nozzles made to only fit the correct ink tank. Two-line LCD allows simple user interface. Get the job done quickly with print speeds of up to 24 ipm black and 15.5 ipm color. Print sharp text on a wide variety of media types and sizes up to 8.5" x 47". Printer holds up to 350 sheets of plain paper thanks to a 250-sheet bottom cassette and 100-sheet rear tray. Reduce your paper usage with automatic double-sided printing for letter-size document. Compact printer is designed small to fit your work space and the way you work. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Inkjet Printer |
Physical Characteristics
| Form Factor | Desktop |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Height | 9.4" |
| Width | 16.4" |
| Depth | 15.8" |
| Weight (Approximate) | 19.8 lb |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Energy Star | Yes |
| Country of Origin | Vietnam |














