HP ScanJet Pro 3000 S4 Sheetfed Scanner – 600 dpi Optical
SKU: HEW6FW07A
$622.30
Additional information
| Categories | Printers, Scanners & Supplies, Scanners |
|---|---|
| Weight | 9 lbs |
| Dimensions | 15.6 × 9.8 × 9.5 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | HP |
| Product Type | Sheetfed Scanner |
| Height | 6.1" |
| Width | 11.8" |
| Depth | 6.8" |
| Weight (Approximate) | 5.95 lb |
| Country of Origin | China |
General Information
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | 6FW07A |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Brand Name | HP |
| Product Line | ScanJet Pro |
| Product Model | 3000 S4 |
| Product Name | ScanJet Pro Sheet-feed Scanner |
| Marketing Information | Sheet-fed scanner can handle everything from simple color jobs to complex workflows. Quickly and reliably digitize larger projects with scan speeds up to 40 page per minute and 80 images per minute, and a 50-page automatic document feeder that's recommended for 4,000 pages per day. Instant-on scanning lets you begin scanning quickly. Streamline routine work with one-touch scanning. Plus, you can create one-button, custom settings for recurring scan jobs. Scan images directly into applications with included and full-featured TWAIN and ISIS. Easily transfer scans into editable text, searchable PDF files and more file types, using built-in OCR. Quickly share or archive scans directly to popular cloud destinations with HP Scan software. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Sheetfed Scanner |
Physical Characteristics
| Height | 6.1" |
| Width | 11.8" |
| Depth | 6.8" |
| Weight (Approximate) | 5.95 lb |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards | UL Listed Certification |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Energy Star | Yes |
| Country of Origin | China |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver) |
| Energy Efficiency Certification | ENERGY STAR 3.0 |













