Champion Sports Official Size Pitchers Plate w/Anchor
SKU: CSIBH83
$116.80
Additional information
| Categories | Games & Sports, Sports Equipment |
|---|---|
| Weight | 14 lbs |
| Dimensions | 24 × 6 × 6 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | Champion Sports |
| Product Type | Pitcher Plate |
| Product Color | White |
| Product Material | Rubber |
| Height | 6" |
| Width | 6" |
| Depth | 24" |
| Country of Origin | Taiwan |
| Color Family | White |
General Information
| Manufacturer | Champion Sports |
| Manufacturer Part Number | BH83 |
| Manufacturer Website Address | http://www.championsports.com |
| Brand Name | Champion Sports |
| Product Name | Official Size Pitchers Plate w/Anchor |
| Marketing Information | Designed for fast-paced games at recreational or competitive levels, the official-size pitcher's plate with anchor easily secures into the ground on the pitcher's mound. With a removable in-ground metal anchor system, this adult-size pitcher's plate locks into place with ease. Molded rubber base is durable in outdoor weather conditions. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Pitcher Plate |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Rubber |
| Height | 6" |
| Width | 6" |
| Depth | 24" |
Miscellaneous
| Country of Origin | Taiwan |













