Champion Sports Youth Pitcher’s Plate W/Anchor
SKU: CSIBH73
$105.96
Additional information
| Categories | Games & Sports, Sports Equipment |
|---|---|
| Weight | 12 lbs |
| Dimensions | 18 × 4 × 4 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | Champion Sports |
| Product Type | Pitcher Plate |
| Product Color | White |
| Product Material | Rubber |
| Width | 4" |
| Depth | 4" |
| Country of Origin | Taiwan |
| Color Family | White |
General Information
| Manufacturer | Champion Sports |
| Manufacturer Part Number | BH73 |
| Manufacturer Website Address | http://www.championsports.com |
| Brand Name | Champion Sports |
| Product Name | Youth Pitcher's Plate W/Anchor |
| Marketing Information | Perfect for youth games and tournaments, this youth pitcher's plate with anchor easily secures into the ground on the pitcher's mound. With a removable, in-ground metal anchor system, this youth size-pitcher's plate locks into place with ease. The molded rubber base is durable in outdoor weather conditions. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Pitcher Plate |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Rubber |
| Width | 4" |
| Depth | 4" |
Miscellaneous
| Country of Origin | Taiwan |














