Champion Sports Youth Step Down Pitching Rubber
SKU: CSIBH72
$87.96
Additional information
| Categories | Games & Sports, Sports Equipment |
|---|---|
| Weight | 9 lbs |
| Dimensions | 18 × 4 × 4 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | Champion Sports |
| Product Type | Pitching Rubber |
| Product Color | White |
| Product Material | Rubber |
| Height | 4" |
| Width | 4" |
| Depth | 18" |
| Country of Origin | Taiwan |
| Color Family | White |
General Information
| Manufacturer | Champion Sports |
| Manufacturer Part Number | BH72 |
| Manufacturer Website Address | http://www.championsports.com |
| Brand Name | Champion Sports |
| Product Name | Youth Step Down Pitching Rubber |
| Marketing Information | Increase a pitcher's footing and stability with the Youth Step Down Pitching Rubber. A perfect addition to any baseball diamond, this youth pitching rubber features a heavy-duty rubber stopper that reduces damage to the pitching mound, minimizing maintenance. This youth size is great for young players learning to pitch. It is designed for use in outdoor weather conditions. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Pitching Rubber |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Rubber |
| Height | 4" |
| Width | 4" |
| Depth | 18" |
Miscellaneous
| Country of Origin | Taiwan |













