Duracell Coppertop Alkaline C Batteries
SKU: DURMN14RT8Z
$45.10
Additional information
| Categories | Batteries & Battery Chargers, Consumer Electronics & Accessories |
|---|---|
| Weight | 1.33 lbs |
| Dimensions | 4.5 × 3.75 × 2 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | Duracell |
| Product Type | Battery |
| Product Color | Black |
| Weight (Approximate) | 2.43 oz |
| Country of Origin | United States |
| Color Family | Black |
General Information
| Manufacturer | Duracell Inc. |
| Manufacturer Part Number | MN14RT8Z |
| Manufacturer Website Address | http://www.duracell.com |
| Brand Name | Duracell |
| Product Line | CopperTop |
| Product Name | Coppertop Alkaline C Batteries |
| Marketing Information | These Alkaline C Batteries are designed for devices you use every day. Long-lasting and dependable after 10 years of storage. Contain "freshness dating" on each package and battery. |
| Packaged Quantity | 8 / Pack |
| Product Type | Battery |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Weight (Approximate) | 2.43 oz |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Country of Origin | United States |











