12 fl oz – Clear, Green – Polylactic Acid (PLA) – Cold Drink – 50/Pack – 20 / Carton
- Strong and durable
- Save resources without compromising performance
- Made from plant-based plastic; 100% renewable
- ASTM D6868 compliant to be more eco-friendly
$428.20
12 fl oz – Clear, Green – Polylactic Acid (PLA) – Cold Drink – 50/Pack – 20 / Carton
| Categories | Cups, Tableware |
|---|---|
| Weight | 32 lbs |
| Dimensions | 24.9 × 18.5 × 14.8 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | Eco-Products |
| Product Type | Cup |
| Features | Durable, Eco-friendly, Renewable, Strong |
| Product Color | ClearGreen |
| Product Material | Polylactic Acid (PLA) |
| Country of Origin | Taiwan |
| Volume Capacity | 12 fl oz |
| Packaged Quantity | 20 / Carton |
| Color Family | Dual Color |
| Manufacturer | Eco-Products, Inc |
| Manufacturer Part Number | EPCC12GSACT |
| Manufacturer Website Address | http://www.ecoproducts.com |
| Brand Name | Eco-Products |
| Product Line | GreenStripe |
| Product Name | 12 oz GreenStripe Cold Cups |
| Marketing Information | Showcase your commitment to green with renewable and compostable cold cups. Strong and durable, GreenStripe Cold Cups provide a renewable way for you to save resources without compromising performance. Cups are made from PLA, a plant-based plastic, so these cups are 100 percent renewable and ASTM compliant. |
| Packaged Quantity | 20 / Carton |
| Product Type | Cup |
| Quantity Per Container | 50/Pack |
| Volume Capacity | 12 fl oz |
| Application/Usage | Cold Drink |
| Features |
|
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Product Material | Polylactic Acid (PLA) |
| Certifications & Standards | ASTM |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Taiwan |