3 fl oz – Paper – Cold Drink, Beverage – 50 / Pack
- 2-sided coating enhances strength to prevent spills
- Durable material holds liquids for longer
- Disposable design allows easy cleanup after use
- Perfect for use with everyday cold beverages
$4.79
3 fl oz – Paper – Cold Drink, Beverage – 50 / Pack
| Categories | Cups, Tableware |
|---|---|
| Weight | 0.34 lbs |
| Dimensions | 13 × 2.4 × 2.4 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Product Type | Cup |
| Features | Disposable, Durable, Spill Resistant |
| Product Color | White |
| Product Material | Paper |
| Height | 2.2" |
| Diameter | 2.2" |
| Country of Origin | China |
| Packaged Quantity | 50 / Pack |
| Color Family | White |
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 03161 |
| Manufacturer Website Address | http://www.genuinejoe.com |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Product Name | 3 oz Cold Cups |
| Marketing Information | Cold paper cups feature a two-sided coating that improves rigidity to prevent messy spills. Durable design also protects against soak-through to hold liquids for longer. Disposable material allows quick cleanup after each use. Cold cups are perfect for serving everyday cold beverages. |
| Packaged Quantity | 50 / Pack |
| Product Type | Cup |
| Volume Capacity | 3 fl oz |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Paper |
| Height | 2.2" |
| Diameter | 2.2" |
| Additional Information | Compatibility:
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |