Fellowes LX170 Cross-cut Shredder
SKU: FEL5501401
$387.34
Additional information
| Categories | Business Machines & Accessories, Shredders & Accessories |
|---|---|
| Weight | 25.71 lbs |
| Dimensions | 34 × 16.5 × 13 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | Fellowes |
| Product Type | Paper Shredder |
| Product Color | Black |
| Height | 20.4" |
| Width | 14.5" |
| Depth | 10.3" |
| Weight (Approximate) | 19.84 lb |
| Country of Origin | Vietnam |
| Color Family | Black |
General Information
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 5501401 |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Brand Name | Fellowes |
| Product Line | Powershred |
| Product Model | LX45 |
| Product Name | Powershred LX170 100% Jam Proof Cross-cut Shredder |
| Marketing Information | Cross-cut shredder features IntelliBar with responsive technology to provide next generation responsiveness for improved shredding performance. Jam Proof System automatically detects and powers through tough jobs for frustration-free shredding. Efficiency meter indicates the potential for increased sheet capacity in real-time to maximize your productivity. SafeSense technology stops shredding when hands touch the paper entry for safe use. Multipurpose design also safely shreds staples, paper clips, plastic credit cards and unopened junk mail. Shredder with a 12-sheet capacity is designed to shred continuously for 10 minutes. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Paper Shredder |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 20.4" |
| Width | 14.5" |
| Depth | 10.3" |
| Weight (Approximate) | 19.84 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Vietnam |

















