GBC AutoFeed+ Home Shredder, 60X, Super Cross-Cut, 60 Sheets
SKU: GBCWSM1757601
$603.15
Additional information
| Categories | Business Machines & Accessories, Shredders & Accessories |
|---|---|
| Weight | 33 lbs |
| Dimensions | 20.25 × 18 × 17 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | GBC |
| Product Type | Paper Shredder |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 16" |
| Width | 15" |
| Depth | 17" |
| Country of Origin | China |
General Information
| Manufacturer | ACCO Brands Corporation |
| Manufacturer Part Number | WSM1757601 |
| Manufacturer Website Address | http://www.acco.com |
| Brand Name | GBC |
| Product Model | 60X |
| Product Name | AutoFeed+ Home Shredder, 60X, Super Cross-Cut, 60 Sheets |
| Marketing Information | Spend less time shredding and more time on other tasks. GBC AutoFeed+ Super Cross-Cut Shredder takes the manual work out of shredding to make your day easier. Simply stack, shut and walk away. Stack up to 60 sheets in the feeder for automatic shredding or manually feed up to 6 sheets at once. Super cross-cut (P-4) shred style is perfect for shredding confidential or personal information. Shredder runs ultra-quietly to help minimize noisy disruptions in your office. Powerful induction motor and 5.25-gallon bin let you shred longer without stopping. Runtime is 10 minutes. Auto shred documents, paper clips and staples. Insert credit cards manually. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Paper Shredder |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 16" |
| Width | 15" |
| Depth | 17" |
Miscellaneous
| Application/Usage | Home |
| Country of Origin | China |

















