Fellowes LX85 Cross-cut Shredder
SKU: FEL4400401
$285.99
Additional information
| Categories | Business Machines & Accessories, Shredders & Accessories |
|---|---|
| Weight | 18.21 lbs |
| Dimensions | 17.94 × 15.38 × 11.63 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | Fellowes |
| Product Type | Paper Shredder |
| Product Color | Black |
| Height | 19.5" |
| Width | 9.5" |
| Depth | 13.4" |
| Weight (Approximate) | 15.08 lb |
| Country of Origin | Vietnam |
| Color Family | Black |
General Information
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 4400401 |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Brand Name | Fellowes |
| Product Line | Powershred |
| Product Model | LX85 |
| Product Name | Powershred LX85 Cross-cut Shredder |
| Marketing Information | Shredder with a P-4 security level destroys 12 sheets per pass into cross-cut particles to prevent others from viewing your sensitive papers. Multipurpose design also safely shreds staples, paper clips and plastic credit cards. Elevated design adds a professional style to any environment. Five-gallon bin with an easy liftoff head allows quick disposal as needed. Shredder shreds up to six minutes before a 30-minute cooldown period is required. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Paper Shredder |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 19.5" |
| Width | 9.5" |
| Depth | 13.4" |
| Weight (Approximate) | 15.08 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Vietnam |


















