GBC AutoFeed+ Large Office Shredder, 750X, Super Cross-Cut, 750 Sheets
SKU: GBCWSM1757612
$3,818.11
Additional information
| Categories | Business Machines & Accessories, Shredders & Accessories |
|---|---|
| Weight | 132 lbs |
| Dimensions | 48.25 × 29.5 × 27 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | GBC |
| Product Type | Paper Shredder |
| Product Color | Black |
| Height | 42" |
| Width | 21" |
| Depth | 23" |
| Color Family | Black |
| Country of Origin | China |
General Information
| Manufacturer | ACCO Brands Corporation |
| Manufacturer Part Number | WSM1757612 |
| Manufacturer Website Address | http://www.acco.com |
| Brand Name | GBC |
| Product Model | 750X |
| Product Name | AutoFeed+ Large Office Shredder, 750X, Super Cross-Cut, 750 Sheets |
| Marketing Information | Spend less time shredding and more time on other tasks. GBC AutoFeed+ Super Cross-Cut Shredder takes the manual work out of shredding to make your day easier. Simply stack, shut and walk away. Stack up to 750 sheets in the feeder for automatic shredding or manually feed up to 20 sheets at once. Super cross-cut (P-4) shred style is perfect for shredding confidential or personal information. Lockable feeding tray provides additional security to your shredded documents. Shredder runs ultra-quietly to help minimize noisy disruptions in your office. Powerful induction motor and 37-gallon bin let you shred longer without stopping. Auto shred documents, paper clips and staples. Insert credit cards manually. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Paper Shredder |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 42" |
| Width | 21" |
| Depth | 23" |
Miscellaneous
| Application/Usage | Office |
| Country of Origin | China |












