Dymo LabelWriter 5XL Direct Thermal Printer – Monochrome – Label Print – Ethernet – USB – Black
SKU: DYM2112554
$352.46
Additional information
| Categories | Business Machines & Accessories, Label Printers / Labelers |
|---|---|
| Weight | 4.63 lbs |
| Dimensions | 10.23 × 9.84 × 9.84 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | Dymo |
| Product Type | Direct Thermal Printer |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 5.4" |
| Width | 7.1" |
| Depth | 7.4" |
| Weight (Approximate) | 1.95 lb |
| Country of Origin | China |
General Information
| Manufacturer | Newell Brands |
| Manufacturer Part Number | 2112554 |
| Manufacturer Website Address | http://www.newellbrands.com |
| Brand Name | Dymo |
| Product Line | LabelWriter |
| Product Model | 5XL |
| Product Name | LabelWriter 5XL Label Printer |
| Marketing Information | LabelWriter 5XL Label Printer is the ideal choice for eCommerce sellers, printing 4" x 6" shipping labels for UPS, FedEx and USPS directly from eBay, Amazon, Etsy, Poshmark and many others. It comes with free Dymo Connect Software via USB or LAN network connectivity and third-party software integration to create more than 60 label types. With high-speed printing up to 53 labels per minute, this label printer also produces warehouse labels, bar codes and ID labels, bulk mailing labels, and other large-format label types with ease. With its unique Automatic Label Recognition, you always know which labels (by size, type and color) are loaded into the label maker at a glance. You'll also know how many are remaining so you'll never run out mid-job. Direct thermal printer replaces the need to buy costly ink or toner. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Direct Thermal Printer |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 5.4" |
| Width | 7.1" |
| Depth | 7.4" |
| Weight (Approximate) | 1.95 lb |
Miscellaneous
| Platform Supported |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |











