Casio FX115ESPLUS Scientific Calculator
SKU: CSOFX115ESPLUS2
$36.09
Additional information
| Categories | Business Machines & Accessories, Calculators |
|---|---|
| Weight | 1 lbs |
| Dimensions | 9 × 5.5 × 2 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | Casio |
| Product Type | Scientific Calculator |
| Product Color | White |
| Height | 1" |
| Width | 3.3" |
| Length | 6.5" |
| Country of Origin | Thailand |
| Color Family | White |
General Information
| Manufacturer | Casio Computer Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | FX115ESPLUS2 |
| Manufacturer Website Address | http://www.casio.com |
| Brand Name | Casio |
| Product Model | FX-115ESPLUS |
| Product Name | FX115ESPLUS Scientific Calculator |
| Marketing Information | Advanced scientific calculator features Natural Textbook Display technology to show your mathematical expressions exactly as they appear in the textbook. Protective hard case keeps the calculator from being damaged while traveling. Calculator is powered by solar power and features a battery backup supply. Calculator is designed to be the perfect choice for students learning trigonometry, statistics, Algebra I and II, calculus, engineering, physics and more. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Scientific Calculator |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Height | 1" |
| Width | 3.3" |
| Length | 6.5" |
Miscellaneous
| Certifications & Standards | UL Listed Certification |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Thailand |











