Fellowes Venus 125 Laminator
SKU: FEL5746101
$942.26
Additional information
| Categories | Business Machines & Accessories, Laminators |
|---|---|
| Weight | 17 lbs |
| Dimensions | 22.88 × 10.63 × 7.06 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | Fellowes |
| Product Type | Laminator |
| Product Color | White |
| Width | 21.3" |
| Depth | 8.2" |
| Length | 5.1" |
| Country of Origin | China |
| Color Family | White |
General Information
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 5746101 |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Brand Name | Fellowes |
| Product Line | Venus |
| Product Name | Venus 125 Laminator |
| Marketing Information | Venus 125 Large Office Laminator features an ultra-rapid laminating speed across all settings and pro-setter feature that delivers flexibility for perfect results. Ultra-rapid, laminating speed ranges up to 86" per minute. InstaHeat technology offers a rapid, 30-60 second warm-up. Laminator accommodates hot pouches up to 10 mil thick and cold pouches. AutoSense system detects pouch thickness and self-adjusts to the optimal laminating setting. This 100 percent Jam Proof laminating system also includes advanced pouch-tracking technology, light guides, extra-large, easy-fold entry, exit trays for perfect pouch guidance from start to finish and 5' cord. Clean Alert System provides jam-free, high-quality results and extended laminator life. Auto shutoff saves energy and prevents overheating when not in use. Robust, six-roller system produces superior lamination quality. Laminator comes with an ImageLast Jam-Free Pouch Kit that includes 10 letter pouches (3 mil) and one Cleaning Sheet. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Laminator |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Width | 21.3" |
| Depth | 8.2" |
| Length | 5.1" |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Application/Usage | Office |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |

























