Fellowes LX65 10 Sheet Cross-cut Deskside Paper Shredder
SKU: FEL4400301
$233.26
Additional information
| Categories | Business Machines & Accessories, Shredders & Accessories |
|---|---|
| Weight | 12.8 lbs |
| Dimensions | 16.69 × 16.56 × 11.25 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | Fellowes |
| Product Type | Paper Shredder |
| Product Color | Black |
| Height | 16" |
| Width | 9.2" |
| Depth | 14.6" |
| Weight (Approximate) | 11.68 lb |
| Country of Origin | Malaysia |
| Color Family | Black |
General Information
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 4400301 |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Brand Name | Fellowes |
| Product Line | Powershred |
| Product Model | LX65 |
| Product Name | Powershred LX65 Cross-cut Shredder |
| Marketing Information | Shredder with a P-4 security level destroys 10 sheets per pass into cross-cut particles to prevent others from viewing your sensitive papers. Multipurpose design also safely shreds staples, paper clips and plastic credit cards. Elevated design adds a professional style to any environment. Six-gallon bin with an easy liftoff head allows quick disposal as needed. Shredder shreds up to six minutes before a 20-minute cooldown period is required. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Paper Shredder |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 16" |
| Width | 9.2" |
| Depth | 14.6" |
| Weight (Approximate) | 11.68 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Malaysia |



















