Fellowes LX45 Cross-cut Shredder
SKU: FEL4400201
$209.71
Additional information
| Categories | Business Machines & Accessories, Shredders & Accessories |
|---|---|
| Weight | 11.02 lbs |
| Dimensions | 15.94 × 14.75 × 10.82 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | Fellowes |
| Product Type | Paper Shredder |
| Product Color | Black |
| Height | 15.8" |
| Width | 12.2" |
| Depth | 8.7" |
| Weight (Approximate) | 9.04 lb |
| Country of Origin | Malaysia |
| Color Family | Black |
General Information
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 4400201 |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Brand Name | Fellowes |
| Product Line | Powershred |
| Product Model | LX45 |
| Product Name | LX45 Cross-cut Shredder |
| Marketing Information | Shredder with a P-4 security level destroys eight sheets per pass into cross-cut particles to prevent others from viewing your sensitive papers. Multipurpose design also safely shreds staples, paper clips and plastic credit cards. Elevated design adds a professional style to any environment. Four-gallon bin with an easy liftoff head allows quick disposal as needed. Shredder shreds up to six minutes before a 20-minute cooldown period is required. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Paper Shredder |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 15.8" |
| Width | 12.2" |
| Depth | 8.7" |
| Weight (Approximate) | 9.04 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Malaysia |

















