2″ Width – White – Cotton – 2/Box – 1 Each
- Conforms to most body parts
- Latex-free gauze for safer use
- Durable, strong uniform weave
- Soft for comfortable wear
- Use for moderate compression
$3.51
2″ Width – White – Cotton – 2/Box – 1 Each
| Categories | Bandages & Wraps, First Aid Kits & Supplies |
|---|---|
| Weight | 0.05 lbs |
| Dimensions | 4.1 × 2.4 × 1.3 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | First Aid Only |
| Product Type | Gauze Sponge |
| Features | Comfortable, Latex-free, Non-sterile, Soft, Stretchable, Woven |
| Product Color | White |
| Product Material | Cotton |
| Country of Origin | China |
| Color Family | White |
| Manufacturer | First Aid Only, Inc |
| Manufacturer Part Number | B204 |
| Manufacturer Website Address | http://www.firstaidonly.com |
| Brand Name | First Aid Only |
| Product Name | Non-sterile Conforming Gauze |
| Marketing Information | When moderate compression is needed, use this conforming nonsterile gauze. A uniform weave of cotton and polymer yarns gives the latex-free gauze sufficient stretch to conform to most areas. This bandage in a roll is durable and strong while being soft and comfortable to wear. The fast woven edges minimize lint and eliminate loose threads. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Gauze Sponge |
| Quantity Per Container | 2/Box |
| Bandage Size | 2 - 2" Width |
| Application/Usage | Comfort |
| Features |
|
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Cotton |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |