1.88″ Width x 4″ Length – Beige – Foam – 8 / Box
- Flexible to fit knees and elbows
- Foam cushions sore spots
- Durable material stretches and sticks even to damp skin
- Waterproof to keep water out
- Latex-free for safer use
$5.85
1.88″ Width x 4″ Length – Beige – Foam – 8 / Box
| Categories | Bandages & Wraps, First Aid Kits & Supplies |
|---|---|
| Weight | 0.53 lbs |
| Dimensions | 5 × 3.25 × 1 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | Nexcare |
| Product Type | Adhesive Bandage |
| Features | Flexible, Latex-free, Water Proof |
| Product Color | Beige |
| Product Material | Foam |
| Country of Origin | United States |
| Color Family | Beige |
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 52208CB |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Nexcare |
| Product Name | Extra-Cushion Knee/Elbow Bandages |
| Marketing Information | Flexible foam bandages for knees and elbows cushion, stretch and stick even to damp skin. Bandage shape is designed for a better seal around the pad. Waterproof bandage stays on in water and keeps water out. Knee and elbow bandages include 1-7/8" x 4" Strips. Bandages are latex-free. |
| Packaged Quantity | 8 / Box |
| Product Type | Adhesive Bandage |
| Bandage Size | - 1.88" Width x 4" Length |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
| Color Family | Beige |
| Product Color | Beige |
| Product Material | Foam |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |