1″ Width x 1″ Length – White/ – 10 / Box
- Nonirritating design stops bleeding quickly
- Perfect for use on cuts, abrasions or nosebleeds
- Turns into gel to seal wound and effectively stop bleeding
- Latex-free
- Comes in tamper-evident, individual packets
$20.73
1″ Width x 1″ Length – White/ – 10 / Box
| Categories | Bandages & Wraps, First Aid Kits & Supplies |
|---|---|
| Weight | 0.06 lbs |
| Dimensions | 4.1 × 3.5 × 1 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | Curad |
| Product Type | Gauze Sponge |
| Features | Individually Wrapped, Latex-free, Sterile |
| Product Color | White |
| Country of Origin | China |
| Color Family | White |
| Manufacturer | Medline Industries, Inc |
| Manufacturer Part Number | CUR0055RB |
| Manufacturer Website Address | http://www.medline.com |
| Brand Name | Curad |
| Product Name | Blood Stop Gauze Packets |
| Marketing Information | Stop bleeding quickly with these nonirritating bandages. Bandages are perfect for use on cuts, abrasions or nosebleeds. Gauze is specially designed to turn into a gel that seals the wound to stop the bleeding. Bandages are latex-free and come in tamper-evident, individual packets for sterility. |
| Packaged Quantity | 10 / Box |
| Product Type | Gauze Sponge |
| Quantity Per Container | / |
| Bandage Size | 10 - 1" Width x 1" Length |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |