1″ Height x 9″ Width x 6″ Depth – 1 Each
- Dual-temperature for 2 ways to treat injuries and discomforts
- Durable construction can be frozen or boiled
- Reusable to help save valuable resources
- Perfect for use in health environments, offices and more
$11.48
1″ Height x 9″ Width x 6″ Depth – 1 Each
| Categories | First Aid Kits & Supplies, Wound Care |
|---|---|
| Weight | 0.02 lbs |
| Dimensions | 12 × 10 × 4.6 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | First Aid Only |
| Product Type | Cold/Hot Pack |
| Height | 1" |
| Width | 9" |
| Depth | 6" |
| Country of Origin | United States |
| Manufacturer | First Aid Only, Inc |
| Manufacturer Part Number | 13462 |
| Manufacturer Website Address | http://www.firstaidonly.com |
| Brand Name | First Aid Only |
| Product Name | Reusable Hot/Cold Gel Pack |
| Marketing Information | Hot/cold pack provides two different ways to treat injuries and discomforts. Pack can be frozen for cold use or boiled for hot use to provide fast, soothing relief. Durable construction is reusable to help save you valuable resources. Nontoxic material is safe for use in health environments, medical environments, offices, warehouses, schools and homes. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Cold/Hot Pack |
| Application/Usage |
|
| Height | 1" |
| Width | 9" |
| Depth | 6" |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |