Titanium – Gray – 1 Each
- Useful for cutting bandages and fabric easily
- Titanium blades that are 3 times stronger to stay sharp longer
- Blades also resist the stickiness of tape and glue
- Comfortable, soft grip handles
- 7″L
$13.97
Titanium – Gray – 1 Each
| Categories | First Aid Kits & Supplies, Wound Care |
|---|---|
| Weight | 0.18 lbs |
| Dimensions | 7.1 × 5.4 × 1.5 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | PhysiciansCare |
| Product Type | Shears |
| Product Color | Gray |
| Country of Origin | China |
| Color Family | Gray |
| Manufacturer | First Aid Only, Inc |
| Manufacturer Part Number | 90292 |
| Manufacturer Website Address | http://www.firstaidonly.com |
| Brand Name | PhysiciansCare |
| Product Name | 7" Titanium Bandage Shears |
| Marketing Information | 7" bandage shears feature titanium blades and comfortable soft-grip handles. Patented titanium technology provides three times harder blades that stay sharp longer. Blades are designed to resist stickiness and glue and cut bandages easily. One blade has a lip and serrated edge to glide though bandages easily. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Shears |
| Blade Length | 7" |
| Blade Material | Titanium |
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |