Kyocera Original Toner Cartridge
SKU: KYOTK897K
$90.70
Additional information
| Categories | Printers, Scanners & Supplies, Printing Supplies |
|---|---|
| Weight | 1.11 lbs |
| Dimensions | 24 × 4 × 4 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | Kyocera |
| Product Type | Toner Cartridge |
| Country of Origin | China |
| Print Color | Black |
General Information
| Manufacturer | Kyocera Corporation |
| Manufacturer Part Number | TK-897K |
| Manufacturer Website Address | http://usa.kyoceradocumentsolutions.com |
| Brand Name | Kyocera |
| Product Name | 8020/205 Toner Cartridge |
| Marketing Information | Toner cartridge delivers quality results in your Kyocera Mita FSC8020MFP, FSC8025MFP, TASKalfa 205C and TASKalfa 255C. Toner produces sharp characters and well-defined images. Easy-to-install cartridge yields approximately 12,000 pages at 5 percent coverage. |
| Product Condition | Original |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Toner Cartridge |
Miscellaneous
| Compatibility | Kyocera Mita Printers:
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |














