Silver Frame Color – Powder Coated Steel Frame Material – Black – Vinyl – 1 Each
- Perfect fit in healthcare facilities
- Made with healthcare-grade, antimicrobial vinyl
- Easy to clean
- Steel frame for stability
- Lorell Limited 5-Year Warranty
$678.00
Silver Frame Color – Powder Coated Steel Frame Material – Black – Vinyl – 1 Each
| Categories | Guest Chairs, Seating |
|---|---|
| Weight | 43.65 lbs |
| Dimensions | 29.53 × 25.59 × 11.81 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | Lorell |
| Product Type | Chair |
| Features | Antimicrobial, Comfortable, Cushioned Back, Easy Clean, Long Lasting, Padded Arm, Powder Coated Frame, Upholstered Back |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Vinyl |
| Height | 34.3" |
| Width | 24.4" |
| Depth | 19.3" |
| Country of Origin | China |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 66996 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Name | Healthcare Reception Sled Base Guest Chair |
| Marketing Information | This guest chair is specially designed for healthcare facilities. Thick seat and back cushions are upholstered in healthcare-grade, antimicrobial vinyl so the chair lasts longer and it's easier to clean. Arms are padded with matching polypropylene pads for comfort. Healthcare Guest Chair also features a steel frame powder-coated in silver and is equipped with felt pads to protect your floor. Weight capacity is 275 lb. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Chair |
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Seat Feature |
|
| Arm Material | Polypropylene |
| Frame Material | Powder Coated Steel |
| Frame Color | Silver |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Vinyl |
| Height | 34.3" |
| Width | 24.4" |
| Depth | 19.3" |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | China |