Low Back – Black – 1 Each
- Livens up your lounge or breakroom
- Swiveling seat with convenient auto return
- Easy-to-clean seat made of polyurethane
- Sturdy steel footring
- Covered by Lorell Limited 5-Year Warranty
$499.00
Low Back – Black – 1 Each
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 68563 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Name | Modern Low-Back Stool |
| Marketing Information | Modern Low-Back Stool is the perfect addition to your lounge or breakroom. Polyurethane-upholstered seat in black swivels 180 degrees and features convenient auto return. Powder-coated steel footring around the natural legs offers a reliable footrest. Adjustable glides stabilize the stool on uneven surfaces. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Sitting Stool |
| Chair/Seat Type | Guest Stool |
| Back Type | Low Back |
| Base Material | Wood |
| Style | Modern |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 33.5" |
| Width | 17.4" |
| Depth | 14.1" |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | China |