Lorell Underdesk Mobile Machine Stand
SKU: LLR60262
$134.00
Additional information
| Categories | Carts & Stands, Stands |
|---|---|
| Weight | 14.33 lbs |
| Dimensions | 23.03 × 18.11 × 3.94 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | Lorell |
| Product Type | Printer Stand |
| Color Family | Dual Color |
| Product Color | CharcoalBlack |
| Product Material | MetalLaminatePolyvinyl Chloride (PVC) |
| Form Factor | Desk |
| Height | 13.20" |
| Width | 18.70" |
| Depth | 15.70" |
| Country of Origin | China |
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 60262 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Name | Underdesk Mobile Machine Stand |
| Marketing Information | Underdesk Mobile Machine Stand easily rolls under your desk or beside it to hold your essential devices. Metal frame with black powder coating offers sturdy support. Top shelf holds up to 100 lb., and the bottom shelf holds up to 50 lb. The 3/5" thick shelves feature charcoal laminate and PVC edge. Open back and sides allow easy cord management. Two of the four 2" diameter, dual-wheel casters lock to park the machine stand where you need it. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Printer Stand |
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Product Material |
|
| Form Factor | Desk |
| Height | 13.20" |
| Width | 18.70" |
| Depth | 15.70" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |










