Master Mobile Printer Stand
SKU: MAT24060
$405.03
Additional information
| Categories | Carts & Stands, Stands |
|---|---|
| Weight | 16 lbs |
| Dimensions | 22 × 22 × 18 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | Master |
| Product Type | Printer Stand |
| Product Color | Gray |
| Product Material | Steel |
| Form Factor | Floor |
| Height | 8.50" |
| Width | 18" |
| Depth | 18" |
| Weight (Approximate) | 20 lb |
| Country of Origin | United States |
| Color Family | Gray |
General Information
| Manufacturer | Martin Yale Industries |
| Manufacturer Part Number | 24060 |
| Manufacturer Website Address | http://www.meadhatcher.com |
| Brand Name | Master |
| Product Name | Mobile Printer Stand |
| Marketing Information | Mobile printer stand frees up valuable desktop space by storing the printer, paper and more under the desk or workstation. Top shelf accepts most sizes of laser and inkjet printers up to 18" wide x 18" deep. Two built-in, power strip holders in bottom shelf of the unit provide convenient access to a usable outlet (power strips sold separately). Heavy-gauge, static-dissipating steel construction holds a printer up to 75 lb. Heavy-duty casters allow the entire unit to pull out to give easy access to the cable connections. The three-shelf, mobile printer stand also includes cable management slots. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Printer Stand |
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Product Material | Steel |
| Form Factor | Floor |
| Height | 8.50" |
| Width | 18" |
| Depth | 18" |
| Weight (Approximate) | 20 lb |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Recycled | No |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | United States |



