16″ Length x 16″ Width – Reusable, Launderable, Bleach-safe – Green – 24 / Pack
- Light-duty commercial use
- 99.9% removal of microbes
- Green for color-coding to specific tasks
- Durable for 100 launderings with bleach
$59.85
16″ Length x 16″ Width – Reusable, Launderable, Bleach-safe – Green – 24 / Pack
| Categories | Cleaning Tools, Sponges, Cleaning Pads & Wipers |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Product Type | Surface Cleaner |
| Features | Bleach-safe, Launderable, Reusable |
| Color Family | Green |
| Product Color | Green |
| Height | 0.10" |
| Country of Origin | China |
| Manufacturer | Newell Brands |
| Manufacturer Part Number | 1820582 |
| Manufacturer Website Address | http://www.newellbrands.com |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Product Name | 16" Light Commercial MF Cloths |
| Marketing Information | Large microfiber cloths deliver superior cleaning performance for light commercial use. They remove 99.9 percent of microbes. Quality microfiber withstands hundreds of launderings and 100 launderings with bleach. Bulk supply of reusable cloths makes sure you have plenty to clean for long period or large buildings. This cloth is green, and cloths are available in other colors to let you color-code them for specific uses. |
| Packaged Quantity | 24 / Pack |
| Package Type | Bulk |
| Product Type | Surface Cleaner |
| Cleaner Form | Cloth |
| Cleaner Size | 16" Width x 16" Length |
| Maximum Number of Launderings | 100 |
| Recommended Use | Microbe Remover |
| Application/Usage | Commercial |
| Features |
|
| Color Family | Green |
| Product Color | Green |
| Height | 0.10" |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |