Vinyl Handle – 12 / Carton
- Great for routine overhead dusting
- Extends up to 51″ long to dust high areas
- Telescoping handle for simple and efficient overhead use
- Washable head to help the tool last longer
$840.36
Vinyl Handle – 12 / Carton
| Categories | Cleaning Tools, Dusters |
|---|---|
| Weight | 8 lbs |
| Dimensions | 35.3 × 3.5 × 3.5 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Product Type | Dusting Wand |
| Features | Durable, Launderable, Telescopic Handle |
| Product Color | Gray |
| Country of Origin | United States |
| Color Family | Gray |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Manufacturer Part Number | T11000GYCT |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Product Name | Overhead Dusting Tool |
| Marketing Information | Overhead dusting tool offers a sensible solution to routine overhead dusting. It includes a launderable head and 51" long (129.5 cm) extension handle to reach high areas. Telescoping handle allows simple and efficient overhead use to reach more than 4'. Launderable head is made of cotton and durable up to 50 washes in a commercial laundry. Handle is made of vinyl and does not contain metal. |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Product Type | Dusting Wand |
| Head Width | 51" |
| Head Material | Cotton |
| Handle Material | Vinyl |
| Recommended Use | Dust Remover |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |