5″ Width x 9″ Length – Cotton Fiber – 12 / Carton
- Fits Rubbermaid Commercial Wall Washer Kits
- Versatile raised-ribbed surface works with both side and down wringers
- Washable for convenient laundering
$332.40
5″ Width x 9″ Length – Cotton Fiber – 12 / Carton
| Categories | Cleaning Tools, Mops & Refills |
|---|---|
| Weight | 3 lbs |
| Dimensions | 11.62 × 8.88 × 7 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Product Type | Mop Head Refill |
| Features | Absorbent, Washable |
| Product Color | White |
| Product Material | Cotton Fiber |
| Width | 5" |
| Length | 9" |
| Country of Origin | United States |
| Color Family | White |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Manufacturer Part Number | S299CT |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Product Name | Wall Washer Kit Replacement Pads |
| Marketing Information | Replacement pads are designed for use in the Rubbermaid Commercial Wall Washer Kit. When attached to the plastic head on the wood or aluminum handle (all sold separately), the pads help you scrub walls clean. Raised-ribbed design works with either side-pressure or downward pressure mop wringers without requiring additional adapters. Washable cotton pads remove easily for convenient laundering. |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Product Type | Mop Head Refill |
| Application/Usage | Wall |
| Features |
|
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Cotton Fiber |
| Width | 5" |
| Length | 9" |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |