Antimicrobial – Cotton, Synthetic Yarn – Blue – 6 / Carton
- Delivers long-lasting mopping
- Balanced blend for absorbency and strength
- Made of cotton and synthetic yarns
- Looped ends and yarn tailband for greater floor coverage
$121.14
Antimicrobial – Cotton, Synthetic Yarn – Blue – 6 / Carton
| Categories | Cleaning Tools, Mops & Refills |
|---|---|
| Weight | 6.56 lbs |
| Dimensions | 17 × 7 × 5 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Product Type | Mop Head Refill |
| Features | 4-ply, Antimicrobial, Launderable, Lint Resistant, Looped Ends, Odor Resistant, Stain Resistant, Tailband |
| Product Color | Blue |
| Product Material | CottonSynthetic Yarn |
| Country of Origin | United States |
| Color Family | Blue |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Manufacturer Part Number | D253BLUCT |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Product Line | Super Stitch |
| Product Name | Super Stitch 24 oz Blend Wet Mop Heads |
| Marketing Information | Super Stitch Blend Mop with 5" headband outperforms and outlasts premium cut-end mops two to one. Balanced blend of four-ply cotton and synthetic yarns provides high absorbency and strength. Synthetic mesh headband prohibits moisture-retention for longer product life. Looped ends and yarn tailband mop deliver greater floor coverage. The looped end provides the ultimate durability and like-new launderability. Mophead should be used with clamp-style handles (sold separately). |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
| Product Type | Mop Head Refill |
| Headband Size | 5" |
| Application/Usage | Floor |
| Features |
|
| Color Family | Blue |
| Product Color | Blue |
| Product Material |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |