Rubbermaid Commercial WaveBrake Side Press Wringer
SKU: RCP2064915CT
$426.68
Additional information
| Categories | Buckets & Wringers, Cleaning Tools |
|---|---|
| Weight | 22.3 lbs |
| Dimensions | 31.12 × 15.75 × 13.38 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Product Type | Wringer |
| Product Color | Yellow |
| Product Material | SteelPlastic |
| Height | 31.1" |
| Width | 13.4" |
| Depth | 15.8" |
| Country of Origin | United States |
| Color Family | Yellow |
General Information
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Manufacturer Part Number | 2064915CT |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Product Name | WaveBrake Side Press Wringer |
| Marketing Information | WaveBrake Side-press Wringer helps to clean floors with less effort to get the job done safer, without sacrificing quality and durability. It is designed and built to the highest of quality standards so it will last five years or 200,000 cycles in your WaveBrake Cleaning System. Wringer effectively wrings a variety of mop sizes, ranging from XS to XL (10 oz. to 32 oz.). Integrated wringer-guides ensure a secure connection to mop bucket, providing stability while wringing and maneuvering, to help prevent spills. Handle is made from steel with a comfort grip for long-lasting durability. |
| Packaged Quantity | 2 / Carton |
| Product Type | Wringer |
Physical Characteristics
| Color Family | Yellow |
| Product Color | Yellow |
| Product Material |
|
| Height | 31.1" |
| Width | 13.4" |
| Depth | 15.8" |
Miscellaneous
| Compatibility | WaveBrake Cleaning System |
| Country of Origin | United States |










