12″ Length x 12″ Width – Reusable, Bleach-safe, Launderable, Chemical Resistant, Durable – Blue – 24/Pack – 12 / Carton
- Removes 99.9% of microbes
- Superior cleaning
- Washable to use again and again
- Lasts through 100 laundering with bleach
$433.68
12″ Length x 12″ Width – Reusable, Bleach-safe, Launderable, Chemical Resistant, Durable – Blue – 24/Pack – 12 / Carton
| Categories | Cleaning Tools, Sponges, Cleaning Pads & Wipers |
|---|---|
| Weight | 18.72 lbs |
| Dimensions | 22.1 × 12.3 × 12.3 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Product Type | Multipurpose Cleaner |
| Features | Bleach-safe, Chemical Resistant, Durable, Launderable, Reusable |
| Color Family | Blue |
| Product Color | Blue |
| Height | 0.10" |
| Country of Origin | China |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Manufacturer Part Number | 1820579CT |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Product Name | Blue MF Cleaning Cloth |
| Marketing Information | Microfiber cloths provide superior cleaning performance and germ removal compared to traditional cloths. Germ-removing microfiber is proven to remove 99.9 percent of microbes to provide a safer, cleaner environment for guests and employees. Use cloths to keep all types of worksurfaces in top shape with wet cleaning or dry dusting. Quality microfiber withstands hundreds of launderings. The cloths are available in other colors to let you color-code them for specific uses. |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Product Type | Multipurpose Cleaner |
| Cleaner Form | Cloth |
| Cleaner Size | 12" Width x 12" Length |
| Quantity Per Container | 24 |
| Container Type | Pack |
| Maximum Number of Launderings | 100 |
| Recommended Use | Microbe Remover |
| Application/Usage | Commercial |
| Features |
|
| Color Family | Blue |
| Product Color | Blue |
| Height | 0.10" |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |