54″ Length – Yellow – Fiberglass – 12 / Carton
- Jaws hold mopheads firmly
- Easy, efficient replacing of wet mopheads (sold separately)
- Use with 5″ headband mopheads only
- Made with fiberglass and plastic
$461.88
54″ Length – Yellow – Fiberglass – 12 / Carton
| Categories | Cleaning Tools, Poles & Handles |
|---|---|
| Weight | 18 lbs |
| Dimensions | 67.88 × 8.44 × 5.25 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Product Type | Mop Handle |
| Product Color | Yellow |
| Product Material | Fiberglass |
| Country of Origin | United States |
| Color Family | Yellow |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Manufacturer Part Number | H245CT |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Product Line | Gripper |
| Product Name | Gripper 54" Fiberglass Mop Handle |
| Marketing Information | Gripper Wet Mop Handle makes removing and replacing mopheads easy and efficient. Jaws of the mop handle hold mopheads firmly. This clamp-style handle should be used on wet mopheads with 5" (12.7 cm) headbands only (sold separately). The head of the frame is made of plastic. Handle is made of fiberglass. |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Product Type | Mop Handle |
| Handle Type | Clamp Style |
| Pole/Handle Length | 54" |
| Head Material | Plastic |
| Application/Usage | Mop |
| Features | Antimicrobial |
| Color Family | Yellow |
| Product Color | Yellow |
| Product Material | Fiberglass |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |