60″ Length – Gray, Yellow – Aluminum, Vinyl – 12 / Carton
- Firmly holds mopheads with thumbwheel clamps
- Easily, efficiently replace mopheads (sold separately)
- Use with 1″ headband mopheads only
- Improved grip with vinyl covering
$576.84
60″ Length – Gray, Yellow – Aluminum, Vinyl – 12 / Carton
| Categories | Cleaning Tools, Poles & Handles |
|---|---|
| Weight | 19.8 lbs |
| Dimensions | 65.1 × 8.8 × 8.1 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Product Type | Mop Handle |
| Features | Sturdy, Thumbwheel Adjustment |
| Product Color | GrayYellow |
| Product Material | AluminumVinyl |
| Country of Origin | United Arab Emirates |
| Color Family | Dual Color |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Manufacturer Part Number | H13600CT |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Product Line | Invader |
| Product Name | Invader Wet Mop Handle |
| Marketing Information | Invader Wet Mop Handle makes removing and replacing mopheads easy and efficient. Side gate allows mophead to easily slide on and off handle. Thumbwheel clamps the mop firmly in place. It should be used with 1" (2.5 cm) headband mopheads only (sold separately). Large head of the frame is made of sturdy plastic. Handle is made of aluminum. |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Product Type | Mop Handle |
| Pole/Handle Length | 60" |
| Head Material | Plastic |
| Application/Usage | Mop |
| Features |
|
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Product Material |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | United Arab Emirates |