Round – 22.3″ Diameter – Plastic – Gray – 1 Each
- Strong, snap-on design for secure, safe handling
- Flat and stable for stacking
- For Rubbermaid Brute 32-gallon waste containers (sold separately)
- Self-draining channels to reduce still-water buildup
$28.13
Round – 22.3″ Diameter – Plastic – Gray – 1 Each
| Categories | Waste & Recycling, Waste Containers & Lids |
|---|---|
| Weight | 3 lbs |
| Dimensions | 24 × 22.5 × 1.5 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Product Type | Container Lid |
| Features | Dent Resistant, Rust Resistant, Stackable |
| Product Color | Gray |
| Product Material | Plastic |
| Height | 1.4" |
| Diameter | 22.3" |
| Country of Origin | United States |
| Color Family | Gray |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Manufacturer Part Number | 263100GY |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Product Name | Brute 32-Gallon Container Flat Lid |
| Marketing Information | Lid features a strong, snap-on design for secure fit and safe handling. All-plastic, professional-grade construction will not rust, chip or peel and even resists dents. Self-draining channels prevent water from pooling, reducing still-water buildup. Flat design with ridges is stable for stacking. Lid fits Rubbermaid Brute 32-gallon containers (sold separately). |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Container Lid |
| Shape | Round |
| Application/Usage | Garbage Can |
| Features |
|
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Product Material | Plastic |
| Height | 1.4" |
| Diameter | 22.3" |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |