Round – 22.3″ Diameter – Plastic – Gray – 4 / Carton
- For use in Rubbermaid Commercial 32-gallon Brute Containers
- Funnel design for easy hands-free disposal
- Snap-on attachment for easy use
- Made of professional-grade plastic
$383.52
Round – 22.3″ Diameter – Plastic – Gray – 4 / Carton
| Categories | Waste & Recycling, Waste Containers & Lids |
|---|---|
| Weight | 8.76 lbs |
| Dimensions | 23 × 23 × 8 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Product Type | Container Lid |
| Features | Chip Resistant, Dent Resistant, Peel Resistant, Rust Resistant, Snaps On, Strong |
| Product Color | Gray |
| Product Material | Plastic |
| Height | 5" |
| Diameter | 22.3" |
| Country of Origin | United States |
| Color Family | Gray |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Manufacturer Part Number | 3543GRACT |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Product Line | Brute |
| Product Name | Brute 32-Gallon Container Funnel Top Lids |
| Marketing Information | Funnel top provides an attractive way to hide the refuse in your Rubbermaid Commercial 32-gallon Brute Containers (2632) and still offers hands-free trash disposal. Funnel design takes advantages of gravity's force to make sure trash slides through the small opening in the center. It also conceals waste from public view. All-plastic, professional-grade construction will not rust, chip or peel. It also resists dents. Strong lid snaps onto your container. |
| Packaged Quantity | 4 / Carton |
| Product Type | Container Lid |
| Shape | Round |
| Features |
|
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Product Material | Plastic |
| Height | 5" |
| Diameter | 22.3" |
| Compatibility | Rubbermaid Commercial 32-Gal Brute Containers (2632) |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |