Rectangular – Resin – Blue – 4 / Carton
- Promotes recycling
- Improves productivity
- Color-coded for paper
- Fits Rubbermaid 3540, 3541 and 3554 containers
$298.32
Rectangular – Resin – Blue – 4 / Carton
| Categories | Waste & Recycling, Waste Containers & Lids |
|---|---|
| Weight | 4.12 lbs |
| Dimensions | 21.1 × 12 × 5.3 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Product Type | Container Lid |
| Product Color | Blue |
| Product Material | Resin |
| Height | 2.8" |
| Width | 20.5" |
| Depth | 11.5" |
| Country of Origin | United States |
| Color Family | Blue |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Manufacturer Part Number | 270388BECT |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Product Line | Slim Jim |
| Product Name | Slim Jim Paper Recycling Container Lids |
| Marketing Information | Lid is designed for use with 23-gallon Rubbermaid Slim Jim Station Recycling Container. The blue color of this lid quickly identifies your container as one designated for paper recycling. It is made with a high percentage of post-consumer resin. Lid has slit for easy insertion and containment of paper. |
| Packaged Quantity | 4 / Carton |
| Product Type | Container Lid |
| Shape | Rectangular |
| Application/Usage |
|
| Color Family | Blue |
| Product Color | Blue |
| Product Material | Resin |
| Height | 2.8" |
| Width | 20.5" |
| Depth | 11.5" |
| Compatibility | Rubbermaid Commercial 23-Gallon Slim Jim Recycling Container |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |