2.8″ Height x 4.5″ Width – 9/Pack – 5 / Carton – Yellow, Green
- Fast cleanup of tough jobs
- Removes tough, baked-on messes 50% faster than other like sponges
- Sanitize in the dishwasher and reuse
- Great for the kitchen, garage and outdoors
$57.10
2.8″ Height x 4.5″ Width – 9/Pack – 5 / Carton – Yellow, Green
| Categories | Cleaning Tools, Sponges, Cleaning Pads & Wipers |
|---|---|
| Weight | 5.02 lbs |
| Dimensions | 13.62 × 9.01 × 4.76 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | Scotch-Brite |
| Product Type | Scrub Sponge |
| Features | Comfortable, Heavy Duty, Reusable |
| Product Color | YellowGreen |
| Height | 2.8" |
| Width | 4.5" |
| Country of Origin | Mexico |
| Color Family | Dual Color |
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 4295CT |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Scotch-Brite |
| Product Name | Heavy-Duty Scrub Sponges |
| Marketing Information | Heavy-Duty Scrub Sponge is designed to provide fast cleanups of tough jobs. Scrub sponge quickly removes tough, baked-on messes. Sponge is shaped to fit comfortably in the hand. It is great for use in the kitchen, garage and outdoors. You can also sanitize it in your dishwasher and reuse. |
| Packaged Quantity | 5 / Carton |
| Product Type | Scrub Sponge |
| Quantity Per Container | 9/Pack |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Height | 2.8" |
| Width | 4.5" |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |