10 fl oz – White – Paper – Hot Drink, Cold Drink, Beverage – 50/Pack – 20 / Carton
- Use for hot or cold beverages
- Rolled rim for leak-free drinking
- Surface is poly-coated to less condensation
- BPA-free
$327.94
10 fl oz – White – Paper – Hot Drink, Cold Drink, Beverage – 50/Pack – 20 / Carton
| Manufacturer | Solo Cup Company |
| Manufacturer Part Number | 370W2050 |
| Manufacturer Website Address | http://www.solocup.com |
| Brand Name | Solo |
| Product Name | 10 oz Paper Hot Cups |
| Marketing Information | These paper cups are great for hot or cold beverage service. Use in concession stands, snack shacks or convenience stores. Pair with lids (not included) for the perfect, on-the-go drink option. Rolled rim on the paper cup is designed for leak-free drinking. Poly-coated surface reduces condensation accumulation. Cups are BPA-free. |
| Packaged Quantity | 20 / Carton |
| Product Type | Cup |
| Quantity Per Container | 50/Pack |
| Volume Capacity | 10 fl oz |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Paper |
| Height | 3.8" |
| Diameter | 3.3" |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |