5″ Overall Length – Blunted Tip – Blue – 1 Each
- Large handles provide comfortable grip for small hands
- Stainless steel blades stay sharp for precise cuts
- Perfect for art and crafts projects, everyday cuts and more
- For use by children ages 3 to 8
$2.91
5″ Overall Length – Blunted Tip – Blue – 1 Each
| Categories | Classroom Supplies, Kid Scissors |
|---|---|
| Weight | 0.11 lbs |
| Dimensions | 7.28 × 3.54 × 0.43 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | Sparco |
| Product Type | Scissors |
| Product Color | Blue |
| Product Material | Stainless Steel |
| Length | 5" |
| Country of Origin | China |
| Color Family | Blue |
| Manufacturer | Sparco Products |
| Manufacturer Part Number | 39045 |
| Brand Name | Sparco |
| Product Name | 5" Kids Blunt End Scissors |
| Marketing Information | 5" scissors designed for use by children between 3 to 8 years old. With a blunt end, these scissors provide a safe way for children to work on arts and crafts projects. Scissors feature a two-tone comfortable grip for added safety while cutting. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Scissors |
| Tip | Blunted |
| Handle Color | Blue |
| Color Family | Blue |
| Product Color | Blue |
| Product Material | Stainless Steel |
| Length | 5" |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |