Philips Pocket Memo Docking Station
SKU: PSPACC8120
$109.99
Additional information
| Categories | Business Machines & Accessories, Digital Recorders & Accessories |
|---|---|
| Weight | 1.2 lbs |
| Dimensions | 7.1 × 6.2 × 2.8 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | Philips |
| Product Type | Cradle |
| Height | 1.8" |
| Width | 3.1" |
| Depth | 3" |
| Weight (Approximate) | 6.91 oz |
| Country of Origin | Hungary |
General Information
| Manufacturer | Philips Electronics |
| Manufacturer Part Number | ACC8120 |
| Manufacturer Website Address | http://www.usa.philips.com |
| Brand Name | Philips |
| Product Name | Pocket Memo Docking Station |
| Marketing Information | Just dock your PocketMemo dictation recorder (sold separately) into this docking station and enjoy the easiest way to transfer your dictation files to the computer in seconds. Fast-charging technology allows you to recharge your batteries in only three hours. Combined with the optional foot pedal (sold separately), it's possible to record hands-free and even transcribe without a computer. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Cradle |
Physical Characteristics
| Height | 1.8" |
| Width | 3.1" |
| Depth | 3" |
| Weight (Approximate) | 6.91 oz |
Miscellaneous
| Compatibility |
|
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Hungary |











