Round – 19.9″ Diameter – Plastic – Gray – 1 Each
- Fits Rubbermaid Brute 20 gallon containers
- Strong, snap-on design
- Self-draining channels prevent water from pooling
- Will not rust, chip or peel
- Resists dents
$23.70
Round – 19.9″ Diameter – Plastic – Gray – 1 Each
| Categories | Waste & Recycling, Waste Containers & Lids |
|---|---|
| Weight | 9.2 lbs |
| Dimensions | 20 × 20 × 11.6 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Product Type | Container Lid |
| Features | Chip Resistant, Crack Resistant, Crush Resistant, Dent Resistant, Fade Resistant, Peel Resistant, Rust Resistant, Snaps On, Stackable, UV Resistant, Warp Resistant |
| Product Color | Gray |
| Product Material | Plastic |
| Height | 1.8" |
| Length | 19.9" |
| Diameter | 19.9" |
| Weight (Approximate) | 1.60 lb |
| Country of Origin | United States |
| Color Family | Gray |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Manufacturer Part Number | 261960GY |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Product Name | Brute 20-gallon Container Lid |
| Marketing Information | Lid features a strong, snap-on design for secure and safe handling. All-plastic, professional-grade construction will not rust, chip or peel and even resists dents. Self-draining channels prevent water from pooling, reducing still-water buildup. Flat design is stable for stacking. Lid fits Rubbermaid Brute 20-gallon containers (sold separately). |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Container Lid |
| Shape | Round |
| Application/Usage | Recycling Container |
| Features |
|
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Product Material | Plastic |
| Height | 1.8" |
| Length | 19.9" |
| Diameter | 19.9" |
| Weight (Approximate) | 1.60 lb |
| Compatibility | Rubbermaid Brute Container (2620) |
| Certifications & Standards |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |