Cotton, Synthetic Yarn – Blue – 1 Each
- Delivers long-lasting mopping
- Balanced blend for absorbency and strength
- Made of cotton and synthetic yarns
- Looped ends and yarn tailband for greater floor coverage
$20.19
Cotton, Synthetic Yarn – Blue – 1 Each
| Categories | Cleaning Tools, Mops & Refills |
|---|---|
| Weight | 1.09 lbs |
| Dimensions | 7 × 5.5 × 2.5 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Product Type | Mop Head Refill |
| Product Color | Blue |
| Product Material | CottonSynthetic Yarn |
| Country of Origin | United States |
| Color Family | Blue |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Manufacturer Part Number | FGD25306BL00 |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Product Line | Super Stitch |
| Product Model | D253-06 |
| Product Name | Super Stitch 24 oz Blend Wet Mop Head |
| Marketing Information | Super Stitch Blend Mop with 5" headband outperforms and outlasts premium cut-end mops two to one. Balanced blend of four-ply cotton and synthetic yarns provides high absorbency and strength. Synthetic mesh headband prohibits moisture-retention for longer product life. Looped ends and yarn tailband mop deliver greater floor coverage. The looped end provides the ultimate durability and like-new launderability. Mophead should be used with clamp-style handles (sold separately). |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Mop Head Refill |
| Headband Size | 5" |
| Application/Usage | Mopping |
| Features | Absorbent |
| Color Family | Blue |
| Product Color | Blue |
| Product Material |
|
| Additional Information |
|
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |