Cotton, Synthetic Yarn – 1 Each
- Great performance
- Durable construction
- Balanced blend for absorbency and strength
- Looped ends and yarn tailband for greater floor coverage
$17.57
Cotton, Synthetic Yarn – 1 Each
| Categories | Cleaning Tools, Mops & Refills |
|---|---|
| Weight | 1 lbs |
| Dimensions | 19 × 6 × 1 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Product Type | Mop Head Refill |
| Features | Absorbent, Chemical Resistant, Cut Ends, Durable, Looped Ends, Moisture Resistant |
| Product Color | White |
| Product Material | CottonSynthetic Yarn |
| Country of Origin | United States |
| Color Family | White |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Manufacturer Part Number | D21306WH00 |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Product Line | Super Stitch |
| Product Name | Super Stitch Large Blend Mop |
| Marketing Information | Super Stitch Blend Mop with 1" headband outperforms and outlasts premium cut-end mops two to one. Balanced blend of four-ply cotton and synthetic yarns provides high absorbency and strength. Synthetic mesh headband prohibits moisture retention for longer product life. Looped ends and yarn tailband mop deliver greater floor coverage. The looped end provides the ultimate durability and like-new launderability. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Mop Head Refill |
| Headband Size | 1" |
| Application/Usage | Floor |
| Features |
|
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |