6.3″ Height x 3.5″ Width – 20 / Carton – Cellulose – Yellow, Green
- Dual-action cleaning tool
- One side is ideal for medium-duty scrubbing
- Sponge on the other side absorbs spills quickly
- Don’t use on easily scratched surfaces
$103.06
6.3″ Height x 3.5″ Width – 20 / Carton – Cellulose – Yellow, Green
| Categories | Cleaning Tools, Sponges, Cleaning Pads & Wipers |
|---|---|
| Weight | 3 lbs |
| Dimensions | 13.2 × 10.5 × 4 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | Scotch-Brite |
| Product Type | Scrub Sponge |
| Color Family | Dual Color |
| Product Color | YellowGreen |
| Product Material | Cellulose |
| Height | 6.3" |
| Width | 3.5" |
| Country of Origin | United States |
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 74 |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Scotch-Brite |
| Product Line | Scotch-Brite |
| Product Name | Medium-Duty Scrub Sponges |
| Marketing Information | Dual-action cleaning tool is ideal for general-purpose cleaning. On one side, it's a No. 96 scouring pad for scrubbing and cleaning. On the other side, the cellulose sponge quickly wipes up spills and messes. You can also use the sponge to carry cleaning solutions to the worksurface. Sponge is not recommended for use on polished or easily scratched surfaces. |
| Packaged Quantity | 20 / Carton |
| Product Type | Scrub Sponge |
| Application/Usage |
|
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Product Material | Cellulose |
| Height | 6.3" |
| Width | 3.5" |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |