2.8″ Height x 4.5″ Width x 4.5″ Length x 590 mil Thickness – 3/Pack – 8 / Carton – Blue
- Cleans tough messes fast without scratching
- Wavy shape fits comfortably in your hand
- 2-4/5″W x 4-1/2″L
$45.60
2.8″ Height x 4.5″ Width x 4.5″ Length x 590 mil Thickness – 3/Pack – 8 / Carton – Blue
| Categories | Cleaning Tools, Sponges, Cleaning Pads & Wipers |
|---|---|
| Weight | 3 lbs |
| Dimensions | 14 × 9.5 × 3.5 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | Scotch-Brite |
| Product Type | Scrub Sponge |
| Features | Comfortable Grip, Non-scratching |
| Product Color | Blue |
| Height | 2.8" |
| Width | 4.5" |
| Thickness | 590 mil |
| Length | 4.5" |
| Country of Origin | Canada |
| Color Family | Blue |
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | MP3CT |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Scotch-Brite |
| Product Name | No Scratch Scrub Sponges |
| Marketing Information | Multipurpose scrub sponge cleans tough messes fast without scratching. Use the nonscratch sponge to clean cookware, countertops or any other surface with a finish you don't want to scratch. Wavy shape fits comfortably in your hand. |
| Packaged Quantity | 8 / Carton |
| Product Type | Scrub Sponge |
| Quantity Per Container | 3/Pack |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
| Color Family | Blue |
| Product Color | Blue |
| Height | 2.8" |
| Width | 4.5" |
| Thickness | 590 mil |
| Length | 4.5" |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Canada |